Instagram

برای آگاهی از جشنواره‌ها و تخفیف‌ها ما را در اینستاگرم دنبال کنید

جست‌ و جو در
نالینو
همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش
26 مهر 1400
5 دقیقه

همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش

توسط : روابط عمومی

تلاش برای دانستن همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش به شما کمک می‌کند که بتوانید متناسب با برنامه ورزشی روزانه خود، یک رژیم غذایی استاندارد انتخاب کنید. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات و همین‌طور انواع پروتئین‌ها برای قبل و بعد از انجام فعالیت‌های ورزشی بسیار مناسب هستند.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که ورزش کردن به تنهایی می‌تواند در کاهش وزن آن‌ها تأثیرگذار باشد. در صورتی که اگر بدون توجه به رژیم غذایی فقط به ورزش کردن توجه کنید، نه تنها نتیجه ایده‌آل خود را به دست نخواهید آورد؛ بلکه دچار مشکلاتی نیز خواهید شد. دانستن همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش به شما کمک می‌کند تا بتوانید تمرینات ورزشی خود را به صورت کامل انجام دهید. علاوه بر این بر اثر ورزش کردن دچار مشکلاتی مانند افت قند خون، تحلیل ماهیچه‌های بدن و... نخواهید شد. با توجه به اهمیت تغذیه قبل و بعد از ورزش کردن، ما در این مطلب قصد داریم به بررسی نکات مهمی در این زمینه بپردازیم؛ پس با نالینو همراه شوید.

همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش

آیا تا به حال درباره تغذیه صحیح قبل و بعد از ورزش کردن فکر کرده‌اید؟ می‌دانید که باید چه نوع مواد غذایی را قبل از انجام فعالیت‌های بدنی مصرف کنید؟ و خوردن چه نوع غذاهایی بعد از ورزش کردن می‌تواند سلامتی شما را به خطر بیندازند؟ در ادامه سعی می‌کنیم که به بررسی همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش کردن به صورت مجزا بپردازیم.

بهترین مواد غذایی که باید قبل از ورزش کردن بخورید!

بدون غذا خوردن شما قادر به انجام فعالیت‌های روزمره خود نیستید. بدن برای این که بتواند انرژی مورد نیاز خود را به دست بیاورد به مواد غذایی احتیاج دارد. در واقع نیاز شما به مواد غذایی مفید، قبل از انجام فعالیت‌های ورزشی دو چندان می‌شود زیرا بدن شما برای ورزش کردن به انرژی بیشتری نیاز دارد. با این حال اگر به خاطر کاهش وزن قصد دارید که ورزش کنید، باید مراقب تغذیه خود قبل از ورزش کردن باشید. برخی از مواد غذایی که ما مصرف آن‌ها را قبل از انجام فعالیت‌های ورزشی به شما توصیه می‌کنیم؛ عبارت‌اند از:

کربوهیدرات‌ها

بسیاری از متخصصان تغذیه مصرف مواد غذایی که سرشار از کربوهیدرات هستند را به عنوان یک ماده غذایی مفید برای قبل از شروع ورزش به افراد توصیه می‌کنند. در واقع زمانی که شما این نوع مواد غذایی را مصرف می‌کنید، گلوکز خون افزایش پیدا می‌کند. بدن نیز برای این که انرژی کافی برای ورزش کردن را داشته باشد به انرژی احتیاج دارد که این انرژی از گلوکز تأمین می‌شود. علاوه بر این اگر از خوردن مواد غذایی حاوی کربوهیدرات قبل از ورزش کردن خودداری کنید، دچار خستگی و ضعف خواهید شد و نمی‌توانید تمرینات خود را به صورت کامل انجام دهید. برخی از مواد غذایی سالم که سرشار از کربوهیدرات هستند و شما مجاز به مصرف آن‌ها قبل از ورزش کردن هستید؛ عبارت‌اند از: ماست یونانی، جو دو سر، انواع گرانولا، میوه‌های خشک مانند انجیر خشک یا توت خشک و...

پروتئین‌ها

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که تمرینات ورزشی را به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهند، باید میزان مناسبی از پروتئین‌ها را در وعده‌های غذایی خود بگنجاند. مصرف پروتئین قبل از ورزش برای ورزشکاران حرفه‌ای بسیار ضروری است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که مصرف مواد غذایی حاوی پروتئین قبل از ورزش کردن باید به صورت کنترل شده صورت بگیرد. برای مثال شما مجاز به خوردن یک تکه استیک بزرگ قبل از ورزش کردن نیستید! تخم‌مرغ، انواع آجیل و دانه‌های مغذی، شیر سویا و یک تکه گوشت بوقلمون بدون روغن جزو مواد غذایی سرشار از پروتئین هستند.

شما می‌توانید از این مواد غذایی به عنوان یک تغذیه مناسب برای قبل از ورزش استفاده کنید. البته شاید پخت بوقلمون بدون روغن کار دشواری به نظر برسد زیرا اغلب ما عادت داریم که برای پختن محصولات پروتئینی از روغن استفاده کنیم. در حالی که شما برای پختن بوقلمون و انواع گوشت بدون استفاده از روغن می‌توانید از ظروف چدنی نالینو استفاده کنید. این ظروف حتی برای آشپزی بر روی آتش نیز کاملاً مناسب هستند. کیفیت بالا، قیمت مناسب و طول عمر زیاد از دیگر ویژگی‌های ظروف آشپزخانه نالینو به شمار می‌روند.

نکاتی درباره انتخاب مواد غذایی مناسب برای بعد از ورزش کردن

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم؛ در این مطلب به بررسی همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش کردن می‌پردازیم؛ به همین دلیل اکنون نوبت به بررسی نکاتی درباره خوراکی‌های مجاز برای بعد از ورزش کردن رسیده است.

نوشیدنی‌ها را فراموش نکنید!

بدن شما در هنگام ورزش کردن مقدار زیادی آب را به خاطر تعریق از دست می‌دهد؛ بنابراین شما باید در حین ورزش کردن و پس از آن به مقدار کافی بدنتان را آب‌رسانی کنید. آب بهترین نوشیدنی برای بعد از ورزش کردن است. با این حال مصرف نوشیدنی‌هایی مانند دتاکس واتر و آبمیوه‌های طبیعی نیز می‌تواند آب از دست رفته بدنتان را تأمین کند.

پروتئین مصرف کنید.

افرادی که در مدت زمانی طولانی به انجام حرکات ورزشی سنگین می‌پردازند باید به فکر مصرف مواد غذایی پروتئین‌دار پس از انجام تمرینات ورزشی خود باشند. مصرف پروتئین به عضله سازی بدن نیز کمک می‌کند پس حتماً پروتئین‌ها را وعده غذایی پس از ورزشتان بگنجانید. برای مثال مصرف مقداری گوشت بدون چربی به همراه سبزیجات و مقداری برنج قهوه‌ای انتخاب خوبی برای وعده غذایی پس از ورزش است. اگر پس از ورزش کردن زیاد گرسنه نمی‌شوید نیز می‌توانید از مخلوط میوه‌هایی مانند موز به همراه شیر یا ماست استفاده کنید.

غذاهای سالم حاوی کربوهیدرات

غذاهای حاوی کربوهیدرات‌های ساده بهتر است قبل از ورزش کردن مصرف شوند؛ اما خوردن مواد غذایی حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده مانند کینوا و برنج قهوه‌ای پس از ورزش کردن توصیه می‌شود. آجیل و نان گندم کامل نیز جزو کربوهیدرات‌هایی هستند که مصرف آن‌ها پس از انجام فعالیت‌های ورزشی بسیار مناسب است. این نوع مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات هستند و می‌توانند نیازهای بدن شما را به طور کامل برطرف کنند. احتمالاً حالا به میزان اهمیت دانستن همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش کردن پی برده‌اید.

مقاله های مرتبط
همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش
26 مهر 1400
5 دقیقه

همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش

تلاش برای دانستن همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش به شما کمک می‌کند که بتوانید متناسب با برنامه ورزشی روزانه خود، یک رژیم غذایی استاندارد انتخاب کنید. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات و همین‌طور انواع پروتئین‌ها برای قبل و بعد از انجام فعالیت‌های ورزشی بسیار مناسب هستند.
مطالعه بیشتر
معرفی رژیم کتوژنیک و حذف روغن
26 مهر 1400
5 دقیقه

معرفی رژیم کتوژنیک و حذف روغن

امروزه شما می‌توانید برای کاهش وزن، رژیم‌های مختلفی را امتحان کنید که رژیم کتوژنیک نیز یکی از آن‌ها است. دنبال کردن مطالبی که به معرفی رژیم کتوژنیک و حذف روغن می‌پردازند به شما کمک می‌کند که دید بهتری نسبت به این رژیم غذایی داشته باشید و بتوانید تصمیم درست‌تری بگیرید.
مطالعه بیشتر
هر آنچه باید درباره مزایای سرخ کردن مواد غذایی بدون روغن بدانید!
26 مهر 1400
5 دقیقه

هر آنچه باید درباره مزایای سرخ کردن مواد غذایی بدون روغن بدانید!

مزایای سرخ کردن مواد غذایی بدون روغن بسیار زیاد است. غذاهای سرخ کردنی، مقدار زیادی چربی و کلسترول بد را وارد بدن می‌کنند؛ به همین دلیل با مصرف این نوع غذاها احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها افزایش پیدا می‌کند. اضافه وزن، فشار خون، کلسترول خون و بیماری‌های قلبی از جمله عوارض ناشی از مصرف بیش از حد روغن به شمار می‌روند.
مطالعه بیشتر
اهمیت مصرف غذای سالم
26 مهر 1400
5 دقیقه

اهمیت مصرف غذای سالم

مصرف غذای سالم از مهم ترین موضوعاتی است که هر انسانی باید به آن بپردازد، داشتن یک روتین غذایی سالم مهم ترین عامل حفظ سلامتی شماست و به همین دلیل هر روزه کارشناسان تغذیه و دیگر پزشکان توصیه می کنند شیوه غذایی خود را اصلاح کنید تا بتوانید بیماری های مختلف را کنترل کنید و در نهایت زندگی خوبی داشته باشید.
مطالعه بیشتر

فروشگاه نالینو

نالینو؛ نماد اصالت ایرانی مفتخر است که نخستین برند تولید کننده ظروف چدن اصل با استاندارد مرتبط با تولید ظروف آشپزخانه در ایران شناخته شود. این برند که توسط شرکت پانیذسازان دانا به ثبت رسیده و مورد تایید و اعتبار است با مدیریت جناب آقای حسین قنطار در گذر از سال های پرافتخار تولید کالای ایرانی و حرکت چرخ اقتصاد و خودکفایی ایرانی ست. طریق کارآفرینی در نالینو نسل به نسل استمرار یافته و اینک جناب آقای محمد قنطار ازجمله کارآفرینان برتر در امتدادِ نسل کارآفرینان اصیل به تولید محصولات فاخر و در شان مصرف کننده‌‌ی ایرانی با همت همکاران و نیروهای جوان و تلاشگر می پردازند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نالینو می باشد.