Instagram

برای آگاهی از جشنواره‌ها و تخفیف‌ها ما را در اینستاگرم دنبال کنید

جست‌ و جو در
نالینو
اثرات کلسترول بالا بر بدن انسان
26 آذر 1398
5 دقیقه

اثرات کلسترول بالا بر بدن انسان

توسط : واحد پژوهش نالینو

کلسترول ماده مومی شکل است که در خون و سلول‌های بدن شما یافت می‌شود که افزایش این ماده اثراتی زیان بار بر سلامتی ایجاد می کند.

اثرات کلسترول بالا بر بدن انسان کلسترول ماده مومی شکل است که در خون و سلول‌های بدن شما یافت می‌شود. کبد شما بیشترین مقدار کلسترول را می‌سازد و باقی آن از غذایی که می‌خورید، به بدن وارد می‌شود. کلسترول در بسته‌هایی به نام لیپوپروتئین در خون حمل می‌شود. کلسترول به دو شکل وجود دارد: لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL): نوع بد و غیرسالم کلسترول است. کلسترول LDL می‌تواند در عروق مانده و رسوبات چرب و مومی شکلی به نام پلاک تشکیل دهد. لیپوپروتئین با چگالی زیاد (HDL): نوع خوب و سالم کلسترول است. HDL، کلسترول اضافه را از رگ‌های شما به کبد منتقل می‌کند و کبد این کلسترول اضافه را از بدن حذف می‌کند. کلسترول به خودی خود بد نیست.

بدن شما به کلسترول برای ساخت هورمون‌ها، ویتامین D و آنزیم‌های گوارشی نیاز دارد. همچنین کلسترول به اندام‌های بدن کمک می‌کند تا کار خود را به درستی انجام دهند. با این حال مقدار بیش از حد کلسترول LDL می‌تواند مشکل‌ساز باشد. مقدار بالای کلسترول LDL در طی زمان می‌تواند به عروق شما آسیب بزند، منجر به بیماری‌های قلبی شده و خطر سکته را افزایش دهد. چک کردن مرتب کلسترول خون با آزمایش خون و کاهش خطر بیماری‌های قلبی از طریق تغییر در رژیم غذایی، افزایش فعالیت بدنی، تغییر در سبک زندگی و مصرف دارو می‌تواند به کاهش عوارض مرتبط با بیماری‌های قلبی کمک کرده و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. سیستم قلبی عروقی و گردش خون زمانی که کلسترول LDL شما بالا باشد، این‌LDL در عروق باقی می‌ماند، آن‌ها را مسدود می‌کند و باعث کاهش انعطاف‌پذیری‌شان می‌شود. گرفتگی عروق، تصلب شرایین نامیده می‌شود. در نتیجه خون به خوبی درون عروق سخت، حرکت نمی‌کند، به همین دلیل قلب باید سخت‌تر کار کند تا خون را به درون شریان‌ها وارد کند. ایجاد پلاک‌ها در عروق در طی زمان، سبب بروز بیماری قلبی می‌شود. پلاک موجود در عروق کرونری باعث اختلال در رسیدن خون پراکسیژن به ماهیچه قلب می‌شود. این مسئله منجر به درد قفسه سینه به نام آنژین می‌شود. آنژین، حمله قلبی نیست اما اختلال موقتی در جریان خون ایجاد می¬کند. این هشداری است که اعلام می‌کند شما در معرض حمله قلبی قرار دارید. پلاک می‌تواند، سبب ایجاد لخته خون شود یا رگ را آن قدر تنگ کند که مسیر جریان خون، به طور کامل مسدود شده و منجر به حمله‌ی قلبی شود. اگر این پروسه در شریان‌هایی که به سمت مغز می‌روند رخ دهد، می‌تواند موجب سکته‌ی مغزی شود. پلاک¬ها می¬توانند جریان خونی که به مجاری روده، پا و مچ پا می‌روند را ببندند. به این حالت بیماری عروق محیطی می-گویند. سیستم غدد درون‌ریز غدد هورمون ساز بدن، از کلسترول برای ساخت هورمون‌هایی مانند استروژن، تستوسترون و کورتیزول استفاده می‌کند.

هورمون‌ها می‌توانند بر سطح کلسترول بدن تاثیر بگذارند. تحقیقات نشان دادهاند که میزان استروژن و HDL در دوران عادت ماهیانه‌ی زنان افزایش یافته و سطح LDL کاهش می‌یابد. این موضوع از دلایلی است که نشان میدهد چرا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در زنان پس از قاعدگی، هنگامی که سطح استروژن کاهش مییابد، بیشتر میشود. کاهش تولید هورمون تیروئید (کمکاری تیروئید)، منجر به افزایش هر دو نوع کلسترول و به خصوص LDL می‌شود. افزایش تولید هورمون تیروئید (پرکاری تیروئید) اثر معکوس دارد. درمان سرکوب اندروژن، که باعث کاهش هورمون‌های مردان می‌شود تا از رشد سرطان پروستات جلوگیری کند، نیز می‌تواند سطح کلسترولLDL را افزایش دهد. کمبود هورمون رشد نیز باعث افزایش سطح کلسترول LDL می‌شود. سیستم عصبی کلسترول عنصر مهمی در مغز انسان است. در واقع مغز انسان از 25% منبع کلسترول بدن استفاده می‌کند. این چربی برای توسعه و محافظت از سلول‌های عصبی ضروری است و به مغز توانایی برقراری ارتباط با سایر اندام‌های بدن را می‌دهد.

شما به مقداری کلسترول برای عملکرد مناسب مغز نیاز دارید اما مقدار زیاد آن می‌تواند مخرب باشد. کلسترول اضافی در عروق موجب سکته مغزی می‌شود. سکته‌ی مغزی حالتی است که در آن قطع شدن جریان خون می‌تواند به قسمت‌هایی از مغز آسیب برساند، منجر به از دست دادن حافظه و حرکت، سختی بلع، صحبت کردن و دیگر عملکردها شود. کلسترول بالای خون خود به تنهایی می‌تواند منجر به از دست دادن حافظه و عملکرد مغز شود. کلسترول بالای خون ممکن است تشکیل پلاک بتاآمیلوئید را تسریع کند. پلاک بتاآمیلوئید رسوبات پروتئینی چسبنده¬ای هستند که به مغز بیماران مبتلا به آلزایمر آسیب می‌رساند. سیستم گوارشی در سیستم گوارشی، کلسترول برای ساخت صفرا ضروری است، صفرا ماده‌ای است که به بدن کمک می‌کند تا غذا را تجزیه کند و موادمغذی درون روده‌های شما را جذب کند. اگر کلسترول بالایی در صفرای خود داشته باشید، مقدار اضافه‌ی آن ابتدا به کریستال و سپس به سنگ‌های سخت تبدیل می‌شود. سنگ‌های کیسه صفرا می¬توانند به شدت دردناک باشند. مراقبت از سطح کلسترول خون از طریق آزمایش‌های خون توصیه شده و کم کردن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌تواند به شما کمک کند تا کیفیت عمومی زندگی خود را بالا ببرید. واحد تحقیق و توسعه نالینو در جهت ارتقای سلامت شما تلاش نموده است تا با تولید محصولات چدنی و حذف روغن در آشپزی شما گامی بردارد.

منبع https://www.healthline.com/health/cholesterol/effects-on-body#5

مقاله های مرتبط
اهمیت حذف روغن های مضر در تغدیه ورزشی
1 شهریور 1400
20 دقیقه

اهمیت حذف روغن های مضر در تغدیه ورزشی

انتخاب روغن های مناسب و یا روغن های مضر می تواند یک چالش جدی برای وعده‌های غذایی و سلامت جسمانی افراد باشد. از این رو باید با در نظر گرفتن میزان چربی موجود در روغن های مورد استفاده، تغذیه ورزشی خود را در وضعیت سلامتی کامل قرار داده و با حذف روغن‌های نامناسب و جایگزین کردن نمونه‌های توصیه شده فعالیت ورزشی خود را بیش از پیش تقویت نماییم.
مطالعه بیشتر
بررسی فلزات استفاده شده در ساخت ظروف پخت و پز و تأثیر آنها بر سلامت انسان
1 شهریور 1400
20 دقیقه

بررسی فلزات استفاده شده در ساخت ظروف پخت و پز و تأثیر آنها بر سلامت انسان

همان طور که می‌دانید ظروف متنوعی با جنس‌های مختلف برای طبخ مواد غذایی گوناگون در بازار لوازم خانگی وجود دارد. اما بحث تأثیر فلزات استفاده شده در ساخت ظروف پخت و پز روی سلامت بدن انسان همیشه داغ بوده است. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته و بهترین و مناسب‌ترین ظروف پخت و پز را معرفی خواهیم کرد.
مطالعه بیشتر
جایگاه سبزیجات گریل و بخارپز در رژیم سالم خواری
1 شهریور 1400
20 دقیقه

جایگاه سبزیجات گریل و بخارپز در رژیم سالم خواری

همانطور که مورد تأیید بسیاری از متخصصان قرار گرفته است در سبزیجات گریل و بخارپز هیدروکربن های چند حلقه ای معطر (PAH) و آمین های هتروسیکلیک (HCA) وجود نخواهند داشت. وجود این موارد سرطان زا هستند و هرگز نباید نسبت به وجود آن ها بی توجه بود. ما در ادامه به طور مشخص به دلایل در نظر گرفتن سبزیجات گریل شده به عنوان یک برنامه تغذیه سالم خواری می پردازیم
مطالعه بیشتر
جایگاه مرغ و گوشت گریل در رژیم سالم خواری
1 شهریور 1400
20 دقیقه

جایگاه مرغ و گوشت گریل در رژیم سالم خواری

مرغ و گوشت گریل شده معمولاً یک انتخاب سالم تر است، چرا که هیچ پوشش خمیری با چکه های چربی در آن دیده نمی شود. علاوه بر این، چیزی در مورد عمل گریل کردن وجود دارد که به غذا طعمی فوق العاده می بخشد. دلیل اینکه مرغ همیشه در یک رژیم غذایی سالم خواری گنجانده می شود این است که اساساً گوشت بدون چربی است، یا اینکه چربی زیادی ندارد.
مطالعه بیشتر

فروشگاه نالینو

نالینو؛ نماد اصالت ایرانی مفتخر است که نخستین برند تولید کننده ظروف چدن اصل با استاندارد مرتبط با تولید ظروف آشپزخانه در ایران شناخته شود. این برند که توسط شرکت پانیذسازان دانا به ثبت رسیده و مورد تایید و اعتبار است با مدیریت جناب آقای حسین قنطار در گذر از سال های پرافتخار تولید کالای ایرانی و حرکت چرخ اقتصاد و خودکفایی ایرانی ست. طریق کارآفرینی در نالینو نسل به نسل استمرار یافته و اینک جناب آقای محمد قنطار ازجمله کارآفرینان برتر در امتدادِ نسل کارآفرینان اصیل به تولید محصولات فاخر و در شان مصرف کننده‌‌ی ایرانی با همت همکاران و نیروهای جوان و تلاشگر می پردازند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نالینو می باشد.