Instagram

برای آگاهی از جشنواره‌ها و تخفیف‌ها ما را در اینستاگرم دنبال کنید

جست‌ و جو در
نالینو
منابع تامین آهن بدن کدام هستند؟
27 آذر 1398
5 دقیقه

منابع تامین آهن بدن کدام هستند؟

توسط : واحد پژوهش نالینو

آهن دارای هِم، نوعی از آهن است که فقط در خون یافت می¬شود. با وجود اینکه آهن دارای هِم خیلی راحت¬تر از آهن بدون هِم، در دستگاه گوارش جذب می¬شود، افرادی که گوشت مصرف نمی¬کنند نیز می‌توانند آهن کافی را از منابع گیاهیدریافت کنند.

آهن دارای هِم آهن دارای هِم، نوعی از آهن است که فقط در خون یافت میشود. با وجود اینکه آهن دارای هِم خیلی راحتتر از آهن بدون هِم، در دستگاه گوارش جذب میشود، افرادی که گوشت مصرف نمیکنند نیز میتوانند آهن کافی را از منابع گیاهی مانند غلات، حبوبات، بقولات، میوههای خشک شده، دانه‌ها و سبزیجات برگ سبز دریافت کنند. مکملهای آهن تنها در مواقعی که آزمایشهای پزشکی نشاندهنده‌ی فقر آهن شدید باشند، توصیه میشوند. چرا آهن دارای هِم مسئله‌ساز است؟

بدن انسان برای جلوگیری از دریافت بیش از حد آهن، جذب آن از منابع گیاهی را متعادل میسازد. در صورتی که آهن دارای هِم دریافتی از غذاهای حیوانی راحتتر جذب میشود و بدن نمیتواند به خوبی آن را متعادل سازد. هنگامی که این آهن خورده و جذب شود، بدن با هیچ مکانیسمی نمیتواند این آهن اضافه را از بین ببرد. دریافت کافی آهن از رژیم غذایی برای کارایی بدن ضروری است، اما آهن یک اکساینده قوی بوده و مقدار بیش از حد آن، به دلیل وجود یک محصول رادیکال همراه با آهن به نام هیدروکسیل (-OH)، موجب ایجاد تنش اکسایشی (التهاب) و صدمه به DNA میشود. آهن دارای هِم مشخصا با موارد زیر در ارتباط است: سندرمهای متابولیکی، بیماریهای عروق کرونری، تصلب شرایین، سکتهی مغزی، دیابت نوع دو، بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، آرتروز، سرطان و دیگر مشکلات پزشکی شدید. چگونه خطرات همراه را کاهش دهیم؟ رژیم غذایی که بر اساس غذاهای گیاهی شکل گرفته باشد، به صورت طبیعی، آهن بدن را کنترل میکند. فیتاتهای موجود در گیاهان، مهارکنندهای قوی و طبیعی برای محصول رادیکال همراه با آهن هیدروکسیل هستند. به نظر میرسد که فیتات موجود در غذاهای گیاهی آهن را در پروسهای به نام کی لیت شدن آهن، غیرفعال میکند.

مقاله های مرتبط
اهمیت حذف روغن های مضر در تغدیه ورزشی
1 شهریور 1400
20 دقیقه

اهمیت حذف روغن های مضر در تغدیه ورزشی

انتخاب روغن های مناسب و یا روغن های مضر می تواند یک چالش جدی برای وعده‌های غذایی و سلامت جسمانی افراد باشد. از این رو باید با در نظر گرفتن میزان چربی موجود در روغن های مورد استفاده، تغذیه ورزشی خود را در وضعیت سلامتی کامل قرار داده و با حذف روغن‌های نامناسب و جایگزین کردن نمونه‌های توصیه شده فعالیت ورزشی خود را بیش از پیش تقویت نماییم.
مطالعه بیشتر
بررسی فلزات استفاده شده در ساخت ظروف پخت و پز و تأثیر آنها بر سلامت انسان
1 شهریور 1400
20 دقیقه

بررسی فلزات استفاده شده در ساخت ظروف پخت و پز و تأثیر آنها بر سلامت انسان

همان طور که می‌دانید ظروف متنوعی با جنس‌های مختلف برای طبخ مواد غذایی گوناگون در بازار لوازم خانگی وجود دارد. اما بحث تأثیر فلزات استفاده شده در ساخت ظروف پخت و پز روی سلامت بدن انسان همیشه داغ بوده است. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته و بهترین و مناسب‌ترین ظروف پخت و پز را معرفی خواهیم کرد.
مطالعه بیشتر
جایگاه سبزیجات گریل و بخارپز در رژیم سالم خواری
1 شهریور 1400
20 دقیقه

جایگاه سبزیجات گریل و بخارپز در رژیم سالم خواری

همانطور که مورد تأیید بسیاری از متخصصان قرار گرفته است در سبزیجات گریل و بخارپز هیدروکربن های چند حلقه ای معطر (PAH) و آمین های هتروسیکلیک (HCA) وجود نخواهند داشت. وجود این موارد سرطان زا هستند و هرگز نباید نسبت به وجود آن ها بی توجه بود. ما در ادامه به طور مشخص به دلایل در نظر گرفتن سبزیجات گریل شده به عنوان یک برنامه تغذیه سالم خواری می پردازیم
مطالعه بیشتر
جایگاه مرغ و گوشت گریل در رژیم سالم خواری
1 شهریور 1400
20 دقیقه

جایگاه مرغ و گوشت گریل در رژیم سالم خواری

مرغ و گوشت گریل شده معمولاً یک انتخاب سالم تر است، چرا که هیچ پوشش خمیری با چکه های چربی در آن دیده نمی شود. علاوه بر این، چیزی در مورد عمل گریل کردن وجود دارد که به غذا طعمی فوق العاده می بخشد. دلیل اینکه مرغ همیشه در یک رژیم غذایی سالم خواری گنجانده می شود این است که اساساً گوشت بدون چربی است، یا اینکه چربی زیادی ندارد.
مطالعه بیشتر

فروشگاه نالینو

نالینو؛ نماد اصالت ایرانی مفتخر است که نخستین برند تولید کننده ظروف چدن اصل با استاندارد مرتبط با تولید ظروف آشپزخانه در ایران شناخته شود. این برند که توسط شرکت پانیذسازان دانا به ثبت رسیده و مورد تایید و اعتبار است با مدیریت جناب آقای حسین قنطار در گذر از سال های پرافتخار تولید کالای ایرانی و حرکت چرخ اقتصاد و خودکفایی ایرانی ست. طریق کارآفرینی در نالینو نسل به نسل استمرار یافته و اینک جناب آقای محمد قنطار ازجمله کارآفرینان برتر در امتدادِ نسل کارآفرینان اصیل به تولید محصولات فاخر و در شان مصرف کننده‌‌ی ایرانی با همت همکاران و نیروهای جوان و تلاشگر می پردازند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نالینو می باشد.