Instagram

برای آگاهی از جشنواره‌ها و تخفیف‌ها ما را در اینستاگرم دنبال کنید

جست‌ و جو در
نالینو
منابع تامین آهن بدن کدام هستند؟
27 آذر 1398
5 دقیقه

منابع تامین آهن بدن کدام هستند؟

توسط : واحد پژوهش نالینو

آهن دارای هِم، نوعی از آهن است که فقط در خون یافت می¬شود. با وجود اینکه آهن دارای هِم خیلی راحت¬تر از آهن بدون هِم، در دستگاه گوارش جذب می¬شود، افرادی که گوشت مصرف نمی¬کنند نیز می‌توانند آهن کافی را از منابع گیاهیدریافت کنند.

آهن دارای هِم آهن دارای هِم، نوعی از آهن است که فقط در خون یافت میشود. با وجود اینکه آهن دارای هِم خیلی راحتتر از آهن بدون هِم، در دستگاه گوارش جذب میشود، افرادی که گوشت مصرف نمیکنند نیز میتوانند آهن کافی را از منابع گیاهی مانند غلات، حبوبات، بقولات، میوههای خشک شده، دانه‌ها و سبزیجات برگ سبز دریافت کنند. مکملهای آهن تنها در مواقعی که آزمایشهای پزشکی نشاندهنده‌ی فقر آهن شدید باشند، توصیه میشوند. چرا آهن دارای هِم مسئله‌ساز است؟

بدن انسان برای جلوگیری از دریافت بیش از حد آهن، جذب آن از منابع گیاهی را متعادل میسازد. در صورتی که آهن دارای هِم دریافتی از غذاهای حیوانی راحتتر جذب میشود و بدن نمیتواند به خوبی آن را متعادل سازد. هنگامی که این آهن خورده و جذب شود، بدن با هیچ مکانیسمی نمیتواند این آهن اضافه را از بین ببرد. دریافت کافی آهن از رژیم غذایی برای کارایی بدن ضروری است، اما آهن یک اکساینده قوی بوده و مقدار بیش از حد آن، به دلیل وجود یک محصول رادیکال همراه با آهن به نام هیدروکسیل (-OH)، موجب ایجاد تنش اکسایشی (التهاب) و صدمه به DNA میشود. آهن دارای هِم مشخصا با موارد زیر در ارتباط است: سندرمهای متابولیکی، بیماریهای عروق کرونری، تصلب شرایین، سکتهی مغزی، دیابت نوع دو، بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، آرتروز، سرطان و دیگر مشکلات پزشکی شدید. چگونه خطرات همراه را کاهش دهیم؟ رژیم غذایی که بر اساس غذاهای گیاهی شکل گرفته باشد، به صورت طبیعی، آهن بدن را کنترل میکند. فیتاتهای موجود در گیاهان، مهارکنندهای قوی و طبیعی برای محصول رادیکال همراه با آهن هیدروکسیل هستند. به نظر میرسد که فیتات موجود در غذاهای گیاهی آهن را در پروسهای به نام کی لیت شدن آهن، غیرفعال میکند.

مقاله های مرتبط
همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش
26 مهر 1400
5 دقیقه

همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش

تلاش برای دانستن همه چیز در مورد تغذیه قبل و بعد از ورزش به شما کمک می‌کند که بتوانید متناسب با برنامه ورزشی روزانه خود، یک رژیم غذایی استاندارد انتخاب کنید. مواد غذایی حاوی کربوهیدرات و همین‌طور انواع پروتئین‌ها برای قبل و بعد از انجام فعالیت‌های ورزشی بسیار مناسب هستند.
مطالعه بیشتر
معرفی رژیم کتوژنیک و حذف روغن
26 مهر 1400
5 دقیقه

معرفی رژیم کتوژنیک و حذف روغن

امروزه شما می‌توانید برای کاهش وزن، رژیم‌های مختلفی را امتحان کنید که رژیم کتوژنیک نیز یکی از آن‌ها است. دنبال کردن مطالبی که به معرفی رژیم کتوژنیک و حذف روغن می‌پردازند به شما کمک می‌کند که دید بهتری نسبت به این رژیم غذایی داشته باشید و بتوانید تصمیم درست‌تری بگیرید.
مطالعه بیشتر
هر آنچه باید درباره مزایای سرخ کردن مواد غذایی بدون روغن بدانید!
26 مهر 1400
5 دقیقه

هر آنچه باید درباره مزایای سرخ کردن مواد غذایی بدون روغن بدانید!

مزایای سرخ کردن مواد غذایی بدون روغن بسیار زیاد است. غذاهای سرخ کردنی، مقدار زیادی چربی و کلسترول بد را وارد بدن می‌کنند؛ به همین دلیل با مصرف این نوع غذاها احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها افزایش پیدا می‌کند. اضافه وزن، فشار خون، کلسترول خون و بیماری‌های قلبی از جمله عوارض ناشی از مصرف بیش از حد روغن به شمار می‌روند.
مطالعه بیشتر
اهمیت مصرف غذای سالم
26 مهر 1400
5 دقیقه

اهمیت مصرف غذای سالم

مصرف غذای سالم از مهم ترین موضوعاتی است که هر انسانی باید به آن بپردازد، داشتن یک روتین غذایی سالم مهم ترین عامل حفظ سلامتی شماست و به همین دلیل هر روزه کارشناسان تغذیه و دیگر پزشکان توصیه می کنند شیوه غذایی خود را اصلاح کنید تا بتوانید بیماری های مختلف را کنترل کنید و در نهایت زندگی خوبی داشته باشید.
مطالعه بیشتر

فروشگاه نالینو

نالینو؛ نماد اصالت ایرانی مفتخر است که نخستین برند تولید کننده ظروف چدن اصل با استاندارد مرتبط با تولید ظروف آشپزخانه در ایران شناخته شود. این برند که توسط شرکت پانیذسازان دانا به ثبت رسیده و مورد تایید و اعتبار است با مدیریت جناب آقای حسین قنطار در گذر از سال های پرافتخار تولید کالای ایرانی و حرکت چرخ اقتصاد و خودکفایی ایرانی ست. طریق کارآفرینی در نالینو نسل به نسل استمرار یافته و اینک جناب آقای محمد قنطار ازجمله کارآفرینان برتر در امتدادِ نسل کارآفرینان اصیل به تولید محصولات فاخر و در شان مصرف کننده‌‌ی ایرانی با همت همکاران و نیروهای جوان و تلاشگر می پردازند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نالینو می باشد.