Instagram

برای آگاهی از جشنواره‌ها و تخفیف‌ها ما را در اینستاگرم دنبال کنید

جست‌ و جو در
نالینو
اهمیت تاثیر آهن بر سلامتی بدن انسان
27 آذر 1398
5 دقیقه

اهمیت تاثیر آهن بر سلامتی بدن انسان

توسط : واحد پژوهش نالینو

گلبول های قرمز خون، برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارند. هموگلوبین بخشی از گلبول قرمز است که اکسیژن را گرفته و به تمام بدن منتقل می کند. یک از علائم کمبود آهن احساس خستگی است که در صورتی که علائم کمبود آهن را داشته باشید،.

آهن و سلامتی گلبول های قرمز خون، برای ساخت هموگلوبین به آهن نیاز دارند. هموگلوبین بخشی از گلبول قرمز است که اکسیژن را گرفته و به تمام بدن منتقل می کند. یک از علائم کمبود آهن احساس خستگی است که در صورتی که علائم کمبود آهن را داشته باشید، برای تشخیص آن لازم است حتما آزمایشات چکاپ برای شما انجام شود؛ زیرا کمبود آهن می تواند نشانه ی شرایط جدی تری باشد. یک رژیم غذایی مغذی می تواند بدون نیاز به مکمل های آهن، مقدار آهن مورد نیاز بدن شما را تامین کند. آهن و کم خونی کم خونی یعنی کاهش تعداد گلبول های قرمز یا کاهش مقدار هموگلوبین خون. این شرایط به علت کافی نبودن ذخایر آهن در بدن است که به آن آنمی (کم خونی) ناشی از فقرآهن می گویند.

آنمی ناشی از فقر آهن، احتمالا 1تا2 درصد بزرگسالان آمریکایی را تحت تاثیر قرار داده است. تنها راه تشخیص کم خونی، آزمایش خون است. برای بررسی ذخایر آهن بدن، پروتئین خاصی به نام فریتین اندازه گیری می شود. فریتین به آهن می چسبد و این دو در کبد، طحال و مغز استخوان از هم جدا می شوند. هنگامی که بدن نیاز به استفاده از ذخیره آهن خود دارد، آهن از فریتین جدا می شود. از آنجایی که آهن نقش های زیادی در بدن ایفا می کند، کمبود آهن موجبکم خونی و مشکلات سلامتی دیگری می شود. همه سلول های بدن به آهن نیاز دارند. حتی اگر مقدار هموگلوبین خون برای رساندن اکسیژن به بافت ها کافی باشد، بدن در موارد دیگری مانند عملکرد ماهیچه ها و سلول های مغزی، به آهن نیاز دارد. اگر ذخایر آهن بدن شما رو به اتمام است، استفاده از مکمل های آهن می تواند دخایر آهن شما را دوباره پر کند و خوشبختانه آنمی یا مشکلات دیگر را از بین ببرد. مصرف مکمل آهن ممکن است در مواردی با ناراحتی های معده و روده یا یبوست همراه باشد. یکی از منابع غذایی غنی از آهن، انواع گوشت است که آهن آن از نوع هِم بوده و به راحتی جذب می شود. منابع غنی آهن میزان نیاز یک مرد بالغ به آهن، 8 میلی گرم در روز است. مواردی از آن ها به شرح زیر است: غذاهایی که با آهن غنی شده اند: مانند غلات و حبوبات صبحانه که به برطرف کردن نیازهای روزانه آهن کمک می کنند. غذاهای حیوانی که شامل آهن هِم هستند، (شکلی از آهن که بدن به راحتی آن را جذب می کند). گوشت گاو، گوشت گوساله، مرغ، تخم مرغ، جگر، ژامبون، سالمون قرمز و ساردین از جمله این منابع هستند. بسیاری از غذاهای گیاهی نیز جزو منابع آهن هستند. چغندر، خردل، کلم پیچ، تره فرنگی، اسفناج، لوبیا، عدس، نخودفرنگی، خشکبار، دانه ها و انواع غلات از جمله این منابع هستند. آهن و پیری با اینکه آنمی ناشی از فقرآهن در کل جمعیت شایع نیست، اما در جمعیت هایی با سن بالا شایع تر است. در یک نظرسنجی سلامت ملی بزرگ، حدود 10% مردان و زنان 65 سال یا بیشتر به آنمی فقرآهن مبتلا بودند.

دلایل محتمل آن شامل موارد زیر است: خونریزی داخلی از زخم ها یا التهاب معده، بیماری های التهابی روده و سرطان روده بزرگ. فقرآهن در مردان در بیشتر مواقع با مشکلات سلامتی دیگر همراه است. اگر خونریزی داخلی دلیل کم خونی باشد، لازم است که علت آن حتما بررسی شده و جلوی آن گرفته شود. به عنوان مثال برای بررسی خونریزی معده از آندوسکوپی و برای بررسی خونریزی یا سرطان روده ی بزرگ از کولونوسکوپی استفاده می شود. مدفوع تیره یا قیری رنگ، علامت خطر و نشانه خونریزی معده و روده است. بعضی اوقات مکان ترشح خون دقیقا مشخص نمی شود و ممکن است خود به خود متوقف شود. آهن در رژیم غذایی دپارتمان کشاورزی ایالات متحده، دریافت 8 میلی گرم آهن را در رژیم غذایی روزانه برای مردان پیشنهاد کرده است. در جمعیت آمریکا، غیرمحتمل ترین دلیل فقرآهن، دریافت ناکافی از طریق غذاست. این مسئله به لطف این موضوع است که بسیاری از غذاها با آهن غنی شده اند و دسترسی همگانی به غذاهای غنی شده وجود دارد.

گوشت قرمز، ماهی و مرغ، آهن هِم دارند که راحت ترین نوع جذب را دارد. زرده تخم مرغ نیز دارای آهن هِم است. افرادی که کم گوشت مصرف می کنند یا اصلا مصرف نمی کنند، باید از انواع غلات، سبزی و دیگر غذاهای گیاهی غنی از آهن بیشتر استفاده کنند. در حقیقت بدن، آهن غذاهای گیاهی را به راحتی غذاهای حیوانی جذب نمی کند. ویتامین C به بدن کمک می کند تا آهن موجود در منابع گیاهی را بهتر جذب کند. البته مصرف مکمل های ویتامین C ضروری نیست. اگر فکر می کنید که بدن شما به اندازه کافی آهن دریافت نمی کند یا احساس خستگی مفرط می کنید و دلیل آن کم خونی شماست، ممکن است وسوسه شوید تا برای اطمینان از مکمل های آهن استفاده کنید. اما مراقب باشید زیرا آهن بیش از حد می تواند درجاتی از مسمومیت را به وجود بیاورد. پس از روی هوس و خیال برای خود مکمل های آهن تجویز نکنید. فقط در صورتی آن ها را مصرف کنید که پزشک آن را به شما توصیه کرده است.

مقاله های مرتبط
اهمیت حذف روغن های مضر در تغدیه ورزشی
1 شهریور 1400
20 دقیقه

اهمیت حذف روغن های مضر در تغدیه ورزشی

انتخاب روغن های مناسب و یا روغن های مضر می تواند یک چالش جدی برای وعده‌های غذایی و سلامت جسمانی افراد باشد. از این رو باید با در نظر گرفتن میزان چربی موجود در روغن های مورد استفاده، تغذیه ورزشی خود را در وضعیت سلامتی کامل قرار داده و با حذف روغن‌های نامناسب و جایگزین کردن نمونه‌های توصیه شده فعالیت ورزشی خود را بیش از پیش تقویت نماییم.
مطالعه بیشتر
بررسی فلزات استفاده شده در ساخت ظروف پخت و پز و تأثیر آنها بر سلامت انسان
1 شهریور 1400
20 دقیقه

بررسی فلزات استفاده شده در ساخت ظروف پخت و پز و تأثیر آنها بر سلامت انسان

همان طور که می‌دانید ظروف متنوعی با جنس‌های مختلف برای طبخ مواد غذایی گوناگون در بازار لوازم خانگی وجود دارد. اما بحث تأثیر فلزات استفاده شده در ساخت ظروف پخت و پز روی سلامت بدن انسان همیشه داغ بوده است. در این مطلب به بررسی این موضوع پرداخته و بهترین و مناسب‌ترین ظروف پخت و پز را معرفی خواهیم کرد.
مطالعه بیشتر
جایگاه سبزیجات گریل و بخارپز در رژیم سالم خواری
1 شهریور 1400
20 دقیقه

جایگاه سبزیجات گریل و بخارپز در رژیم سالم خواری

همانطور که مورد تأیید بسیاری از متخصصان قرار گرفته است در سبزیجات گریل و بخارپز هیدروکربن های چند حلقه ای معطر (PAH) و آمین های هتروسیکلیک (HCA) وجود نخواهند داشت. وجود این موارد سرطان زا هستند و هرگز نباید نسبت به وجود آن ها بی توجه بود. ما در ادامه به طور مشخص به دلایل در نظر گرفتن سبزیجات گریل شده به عنوان یک برنامه تغذیه سالم خواری می پردازیم
مطالعه بیشتر
جایگاه مرغ و گوشت گریل در رژیم سالم خواری
1 شهریور 1400
20 دقیقه

جایگاه مرغ و گوشت گریل در رژیم سالم خواری

مرغ و گوشت گریل شده معمولاً یک انتخاب سالم تر است، چرا که هیچ پوشش خمیری با چکه های چربی در آن دیده نمی شود. علاوه بر این، چیزی در مورد عمل گریل کردن وجود دارد که به غذا طعمی فوق العاده می بخشد. دلیل اینکه مرغ همیشه در یک رژیم غذایی سالم خواری گنجانده می شود این است که اساساً گوشت بدون چربی است، یا اینکه چربی زیادی ندارد.
مطالعه بیشتر

فروشگاه نالینو

نالینو؛ نماد اصالت ایرانی مفتخر است که نخستین برند تولید کننده ظروف چدن اصل با استاندارد مرتبط با تولید ظروف آشپزخانه در ایران شناخته شود. این برند که توسط شرکت پانیذسازان دانا به ثبت رسیده و مورد تایید و اعتبار است با مدیریت جناب آقای حسین قنطار در گذر از سال های پرافتخار تولید کالای ایرانی و حرکت چرخ اقتصاد و خودکفایی ایرانی ست. طریق کارآفرینی در نالینو نسل به نسل استمرار یافته و اینک جناب آقای محمد قنطار ازجمله کارآفرینان برتر در امتدادِ نسل کارآفرینان اصیل به تولید محصولات فاخر و در شان مصرف کننده‌‌ی ایرانی با همت همکاران و نیروهای جوان و تلاشگر می پردازند.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نالینو می باشد.